Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
12.02.2019

Mevzuat ve Hukuki Rehberlik Daire Başkanlığı

Av. Rüveyda İPEK BAŞ​​

1987 yılında Ankara'da doğdu. Ankara'da başladığı ilköğrenimine İstanbul'da devam ederek Kars/Sarıkamış'ta tamamladı. Lise öğrenimini Malatya'da sürdürdükten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2009 yılında mezun oldu.

İstanbul'da başladığı avukatlık stajını Ankara'da tamamladı ve Ankara Barosuna kayıtlı olarak avukatlık mesleğine başladı. Bir dönem Türkiye Belediyeler Birliğinde görev yaparak yerel yönetimlerde kapasite geliştirme çalışmalarına katkı sağladı. Ardından Lokman Hekim Hastanelerinin avukatlık hizmetlerini yürüttü.

Özel bir aylık iş ve yaşam dergisinde hukuk alanında köşe yazarlığı yaptı. Kendi avukatlık bürosunda mesleğine devam eden İPEK BAŞ, çalışmalarını Aile Hukuku, Miras Hukuku, Ticaret Hukuku, Sigorta Hukuku, Ceza Hukuku ve İcra Hukuku alanlarında yoğunlaştırarak sürdürdü. Ankara Barosu tarafından Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince müdafii ve vekil olarak görevlendirildi.

2015 yılında Başkanlıkta Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı olarak memuriyete başladı. Bilişim suçları, internet ortamında yapılan yayınlar yoluyla işlenen suçlar ve bu çerçevede Başkanlığın uygulamada karşılaştığı sorunları konu edinen uzmanlık tezini tamamlayarak 2019 yılında Diyanet İşleri Uzmanı olarak atandı. Başkanlığın hizmet içi eğitimlerinde görev aldı.

14/12/2018 tarihli ve 192464 sayılı Makam Onayı ile Mevzuat ve Hukuki Rehberlik Ofisinde, Ofis Sorumlusu olarak görev yapmaya başladı. Başkanlık Makamının 15/06/2022 tarihli ve E.2559668 sayılı Olur'u ile Mevzuat ve Hukuki Rehberlik Ofisinin Daire Başkanlığına dönüştürülmesi akabinde aynı tarihte Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

Evli olan İPEK BAŞ bir çocuk annesi olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.