Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
12.02.2019

İdari ve Mali İşler Ofis Sorumlusu

Av. Ertuğrul COŞKUN

1979 yılında Manisa - Kırkağaç’da doğdu. Hollanda’da başladığı İlköğrenimini memleketi Osmaniye’de tam​amladı. 1996 yılında Hatay Altınözü İmam-Hatip Lisesini birincilikle bitirdi. Müftü olan babasından başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere İslami ilimlerde özel dersler aldı. Hat çalışmaları yaptı, Osmanlıca ve dini musiki ile ilgilendi. 1997 yılında İmam-Hatip olarak göreve başladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Avukatlık Stajını bitirerek 2003 yılında Avukatlık Ruhsatnamesini ve Noterlik Belgesini aldı. 

Hukuk öğreniminin ardından başladığı İlahiyat tahsilini 2009 yılında tamamlayarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2011 yılında KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslam Hukuku alanında “Hanefi Mezhebinde Namaz ve Oruç Ahkâmıyla İlgili İçtihat Farklılıklarının Usul Açısından Değerlendirilmesi” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. Halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında Doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-Hatiplik, Kur’an Kursu Öğreticiliği ve Vaizlik görevlerinde bulundu. Kur’an-ı Kerim Rehber Öğreticiliği ve Yaz Kur’an Kursları Formatörlüğü yaparak Başkanlığın hizmet içi eğitimlerinde görev aldı. 2012 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği emrinde görevlendirildi. Aynı yıl Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı olarak atandı. Aynı zamanda Başkanlık Avukatlığına vekâlet etti. Böylece, Başkanlığın ilk Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı ve ilk Avukatı oldu.

2016 yılında "Diyanet İşleri Başkanlığının Kurumsal Statüsüne İlişkin Hukuki Düzenlemeler" adlı tezini tamamlayarak Diyanet İşleri Uzmanı oldu. 2018 yılında Hukuk Müşavirliği bünyesinde kurulan İdari ve Mali İşleri Ofisine 14/12/2018 tarihli ve 192464 sayılı Makam Onayı ile Ofis Sorumlusu olarak görevlendirildi. Evli ve beş çocuk babası olan Coşkun, iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.