Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
24.03.2022

Diyanet Akademisi Kurulmasını Öngören Kanun Resmî Gazete'de Yayımlandı


16/3/2022 tarihli ve 7383 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Devlet Memurları Kanununda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 24/3/2022 tarihli ve 31788 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Müşavirliğimiz koordinesi ile Başkanlığımızca hazırlanan kanun çalışmaları TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Genel Kurul'da kabul edilerek Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Kanun ile Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülmekte olan din hizmetlerinde nitelik ve kalitenin daha da artırılması amaçlanmış, doğrudan Başkana bağlı Diyanet Akademisi kurulmuştur. Diyanet Akademisi'nin dini yüksek ihtisas, dini ihtisas ve eğitim merkezlerinden oluşacağı ve Akademi'nin Başkanlığın Din Hizmetleri Sınıfına ait pozisyonlarına atanacak aday din görevlilerinin mesleki eğitimi ile hizmet içi eğitim faaliyetlerini ve yurt dışından gelen mahallin din görevlilerine yönelik eğitim faaliyetlerini yürüteceği belirtilmiştir. Ayrıca Akademinin, Başkanlığın görev alanıyla ilgili araştırma, yayın, konferans, panel, seminer, sempozyum ve benzeri dini, ilmi, sosyal, kültürel etkinlikler, kurs ve sertifika programları düzenleyeceği ve Başkan tarafından verilen diğer görevleri yerine getireceği hüküm altına alınmıştır.

Kanun metni için tıklayınız.